Podczas pracy wykorzystujemy najróżniejsze narzędzia marketingowe usprawniające wykonywanie naszych zadań. Postanowiłem podzielić się kilkoma, które wykorzystuje na codzień. Mam nadzieję, że komuś przyda się to zestawienie narzędzia marketingowe! 🙂

 

Project Management – zarządzanie projektami

narzędzia marketingowe zarządzanie projektami

Narzędzie Opis narzędzia
Asana Dla osób / projektów zarządzanych w sposób kaskadowy (waterfall project management) z większą ilością osób, zadań oraz priorytetyzowania. Asana to oprogramowanie jako usługa zaprojektowane w celu poprawy współpracy zespołu i zarządzania pracą. Pomaga zespołom zarządzać projektami i zadaniami w jednym narzędziu.

Zespoły mogą tworzyć projekty, przydzielać pracę członkom zespołu, określać terminy i komunikować się o zadaniach bezpośrednio w Asanie. Obejmuje również narzędzia do raportowania, załączniki plików, kalendarze i inne.

Asana w swoich najnowszych wersjach umożliwia także stosowanie z tablic Kanban, jednak osobiście wykorzystuję to narzędzie do Waterfall’a.

Trello Trello ma wiele zastosowań osobistych i osobistych, w tym zarządzanie nieruchomościami, zarządzanie projektami oprogramowania, szkolne tablice ogłoszeń, planowanie lekcji, księgowość, projektowanie stron internetowych, zarządzanie grami i kancelariami prawnymi.

Bogaty interfejs API oraz możliwość obsługi poczty e-mail umożliwiają integrację z systemami korporacyjnymi lub z usługami integracji opartymi na chmurze, takimi jak IFTTT i Zapier.

Moim zdaniem są to najlepsze narzędzia do zarządzania projektami nie tylko w marketingu. Na przestrzeni wielu lat korzystałem zarówno z Asany jak i Trello, jednak wybór zależał od rodzaju projektu, wielkości projektu, a także ilości osób (interesariuszy).

 

Narzędzia marketingowe do Analityka WEB / Mobile

narzędzia marketingowe do analityki web i mobile

Narzędzie Opis narzędzia Do czego wykorzystywać?
web.dev Diagnoza witryny, sklepu lub aplikacji dotycząca czasu wczytywania, dostępności (accesibility), SEO oraz ogólnostosowanych praktyk. Audyt z wszystkimi błędami jest dostępny do pobrania, co może stanowić doskonały początek rozmowy z firmą dostarczającą oprogramowanie w celu weryfikacji błędów. Wstępna diagnoza witryny
WebPageTest Szczegółowa analityka czasu wczytywania witryny lub aplikacji webowej. Narzędzie marketingowe skierowane głównie dla osób rozwijających produkty webowe. Jest to bardziej rozwinięta funkcjonalność niż web.dev od google, która dostarcza szczegółowy raport naszej witryny. Szczegółowa analityka performance
Google Analytics Aplikacja wykorzystywana do wszelkiego rodzaju analityki internetowej. Tego narzędzia chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Absolutny musthave dla wszystkich osób działających w digitalu, zarówno w e-commerce jak i rozwijających wszelkiej maści produkty cyfrowe.

Google Analytics daje nam możliwość m.in. analizy odwiedzanych użytkowników, szczegółowego ruchu w witrynie, mierzenia ścieżek atrybucji, kanałów. Lista funkcjonalności jakie płyną z GA jest bardzo długa, stąd najlepiej spróbować na własnej skórze, a także zachęcam śledzić kolejne wątki na niniejszej stronie opisujące szerzej jego możliwości.

Analityka internetowa
Yandex Metrica Szczegółowe badanie użyteczności produktu digitalowego oraz analityka internetowa. Yandex jest holendersko-rosyjskim przedsiębiorstwem, znanym szczególnie z bycia właścicielem rosyjskiej przeglądarki o tej samej nazwie.

Yandex Metrica to w największym skrócie rosyjski odpowiednik Google Analytics, jednak posiadający kilka ciekawych funkjconalności, kre nie posiada GA. Mianowicie: HeatmapyWebVisor – czyli nagrywanie sesji użytkowników oraz Form Analysis, do analizowania formularzy dostępnych w obrębie witryny. Są one dostępne za darmo i bez ograniczeń.

Analityka internetowa i usability
Hotjar Narzędzie do badania użyteczności, kwestionariuszowych badań ilościowych oraz jakościowych oraz NPS, oferujące podobne rozwiązania co Yandex Metrica, mianowicie: Heatmapy, nagrywanie sesji oraz analizę formularzy, jednak posiada także kilka ciekawych funkcji.

Są to między innymi: Incoming feedback, umożliwiające dodanie screena ekranu przez użytkownika wraz z komentarzem, Feedback Polls, czyli badanie satysfakcji korzystania z naszego produktu Net Promotion Score (NPS), a także Ankiety, które umożliwiają przeprowadzenie badań z użytkownikam przeprowadzając badanie kwestionariuszowe.

Usability, User Experience, badania satysfakcji, badania marketingowe
Similar Web Narzędzie do badania konkurencji, potencjału danej witryny, kanałów, z jakich pochodzi ruch, pochodzenia ruchu, czy słów kluczowych, z jakich dany ruch pochodzi.

Co najlepsze – nie musimy być administratorami danej witryny, aby taką analizę przygotować. Jest to zatem świetne narzędzie do tworzenia raportów przed rozpoczęciem współpracy z klientem lub do przygotowania analizy konkurencji naszego produktu.

Analiza konkurencji, potencjału witryn

 

Narzędzia marketingowe do Analityka Mobile

Narzędzie Do czego wykorzystywać narzędzia marketingowe?
Flurry Flurry to jest narzędzie marketingowe must have, jeśli analiza dotyczy segmentu mobile. Podstawowa analityka na iOS oraz Android. Aplikacja umożliwia śledzenie sesji użytkowników, ilości instalacji aplikacji, długości sesji w róznych interwałach czasowych tj. dni, tygodnie, miesiące itd. Dodatkowo Flurry umożliwia śledzenie Eventów.
App Annie Znacznie bardziej rozbudowane narzędzie do analityki. Oprócz podstawowych danych mierniczych, App Annie umożliwia analizowanie naszej aplikacji z konkrencją, ustawiania alertów związanych np. z update’ami konkurencji. Dodatkowo App Annie umożliwia przeanalizowanie aplikacji w kontekście całego rynku, dokonanie porównań z największymi graczami, analizę słów kluczowych czy analitykę monteyzacji kampanii prowadzonych w aplikacji.

Narzędzia marketingowe do zarządzania danymi

narzędzia marketingowe wizualizacja danych

 

Narzędzie Do czego wykorzystywać?
Google Sheets Arkusz kalkulacyjny dostępny w chmurze Google Docs. Najprościej rzecz umując jest to narzędzie bardzo podobne do Microsoft Excel.
Airtable Airtable to hybrydowa baza danych z arkuszami kalkulacyjnymi z funkcjami bazy danych, ale zastosowana w arkuszu kalkulacyjnym. Narzędzie posiada ogromne możliwości kolaboracji jak i wiele funkcji tj. wysyłanie mailem konkretnego rekordu, tworzenie formularzy, zarządzanie zdjęciami czy obszerne API, umożliwiające połączenie Aritable z wieloma innymi systemami.

Wizualizacja danych

narzędzia marketingowe google data studio

 

Narzędzie Do czego wykorzystywać?
Google Sheets Proste wykresy i analizy (analogicznie do Excel’a)
Google Data Studio Tworzenie dynamicznych raportów szczególnie na podstawie danych z Google Analytics, AdWords oraz Google Sheets. Raporty są interaktywne, zatem możliwe jest utworzenie raportu, w którym znajduje się ogromna ilość danych.
Tableau Narzędzia marketingowe w swojej funkcjonalności zbliżone do Google Data Studio, jednak jest to kombajn oferujący znacznie więcej.

Przede wszystkim Tableau oferuje możliwość tworzenia dashboardów np. dla konkretnego klienta lub projektu, w którym otrzymujemy możliwość dodawania nowych widgetów oraz analizy i wizualizacji danych. Polecma to narzędzie wszystkim, którzy pracują na danych wychodzących poza stajnie Google, a ilość danych oraz jakość finalnego efektu będzie prezentowana dla większych klientów.

Notatki

narzędzia marketingowe robienie notatek

Absolutnie fenomenalne narzędzie marketingowe do tworzenia notatek podczas spotkań z klientami. Szereg dostępnych integracji daje możliwość urozmaicenia notatki o zdjęcia z Unsplash, wpięcie folderów Google, konta Instagram, InVision, Airtable i wielu innych, finalnie udostępniając całość pozostałym członkom zespołu.

Sprzedaż i zarządzanie relacją z klientem (CRM)

narzędzia marketingowe 2020

Narzędzie Do czego wykorzystywać?
Pipedrive Dla średnich zespołów nastawionych na sprzedaż, mniej na relację i automatyzację. Narzędzie jest bardzo proste i przyjazne w użytkowaniu. Dodatkowo aplikacja mobilna uzupełnia pracę handlowca w ciągu dnia, posiadając plan zaplanowanych spotkań, korespondencję email / sms oraz wykaz połączeń. Dodatkowe funkcjonalności tj. dynamiczne tablice czy raporty są bardzo przydatne podczas tworzenia raportów, planów czy strategii (cenowej i marketingowej) firmy.
Hubspot Świetne narzędzie dla bardziej zaawansowanych zespołów działających szczególnie w branży IT, choć nie tylko. Szereg funkcjonalności tj. automatyzacja maili czy możliwość umawiania spotkań, udostępniania kalendarza znacznie przyspiesza kontakt z klientem oraz budowanie realcji.