Planowanie

Kanban board – co to takiego?

Czas czytania: 2 min

Czym jest Kanban?

Kanban to metoda zarządzania projektami bazująca na dwóch regułach: wizualizacji procesu pracy oraz ograniczenia jej ilości wykonywanej w konkretnym momencie.

Podstawą każdego systemu Kanban jest podział przepływu pracy na 3 kategorie:

  • Kolumna Backlog – rzeczy do zrobienia w nieokreślonej przyszłości,
  • Kolumna Prace w toku (In Progress), zawierająca tylko elementy, nad którymi aktualnie pracujemy, z aplikacją limitu,
  • Kolumna elementów, które zostały ukończone (Done).

Kolumn może być oczywiście więcej – to czyni Kanban bardzo elastyczną metodą, pozwalającą na dostosowanie flow do wymagań specyficznego projektu lub organizacji. Wraz z rozwojem procesu, tablica może się rozrastać lub zmniejszać, poprzez dodanie dodatkowych kolumn tj. np. „do zrobienia w najbliższych 2 tygodniach / sprincie” itd.

 

 

Jakie są zalety korzystania z systemu Kanban?

Rezultaty pracy z Kanban sprawiają, że system jest bardzo dobry, a przede wszystkim prosty. Dzięki czemu wdrożenie pracowników lub interesariuszy w proces nie wymaga dużego wkładu pracy. Co jeszcze zyskujemy dzięki pracy z Kanban:

  • Uproszczenie procesów komunikacyjnych,
  • Lepsza koncentracja wśród członków zespołu (ograniczona liczba elementów, nad którymi mogą pracować w danym momencie)
  • Ograniczenie marnotrawstwa – łatwo uniemożliwić zespołowi wykonywanie pracy, która nie jest potrzebna, podwojenie lub skupienie się na rzeczach, które nie są ważne. Project Manager ustala rzeczy do zrobienia w „To Do”, dzięki czemu zyskuje kontrolę nad procesem,
  • Bieżące uzupełnianie elementów – ponieważ liczba zadań jest ograniczona, Project Manager widzi ilość zadań realizowanych przez daną osobę, a także może w łatwy sposób dodawać nowe lub ‚wyłączyć’ te, które mają niższy priorytet,
  • Elastyczność procesu – możliwość dostosowania procesu do danego projektu lub organizacji. W nada.agency wspólnie z klientem opracowujemy proces pod konkretny projekt. Dzięki temu maksymalizujemy wydajność oraz zmniejszamy ryzyko niepowodzenia.

 

Narzędzia Online posiadające tablice Kanban

Poniżej prezentuję listę narzędzi, które wykorzystuje lub wykorzystywałem do pracy przy projektach:

 

 

 

Dodaj komentarz