Fenakistiskopy były popularną zabawka dla dzieci w XIW w., która powszechnie uważana jest za jedną najwcześniejszych form animacji, a także pierwsze przejawy współczesnego kina. Kręcenie uprzednio odpowiednio ozdobionym w rozmaite wzory talerzem, powodowało utworzenie iluzji ruchu sceny, która bazowała na kilku powtarzalnych elementach. Wówczas nieznane były inne formy ruchomych jak chociażby kinematograf, który został opatentowany blisko 65 lat później – 28 grudnia 1895 roku przez braci Lumière.

Wielu naukowców eksperymentowało nad wszelkimi formami iluzji optycznej, jednak Fenakistiskop został wymyślony w 1832r. przez (niezależnie od siebie) Josepha Plateau w Brukseli oraz Simona von Stampfer w Berlinie.

Naukowcy nie mając świadomości o swoim istnieniu, stworzyli urządzenia praktycznie w identycznym czasie o podobnym zastosowaniu. Uważa się jednak, że to Plateau wyprzedził Stampfera o jeden tydzień.

Jak działał Fenakistiskop?

Urządzenie opierało się na efekcie stroboskopowym, który także był przedmiotem badań twórców. Sam Stampfer nazwał swoje urządzenie Stroboskope. Po zamocowaniu na niewielkiej tyczce tarczy, należało ustawić się naprzeciwko powierzchni odbijającej tj. lustro. Patrząc na obiekt przez wycięte w tarczy prostokąty, osiągamy efekt stroboskopowy tzn. migania. Dzięki odpowiedniemu umiejscowieniu elementów danej, uzyskujemy złudzenie ruchu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Urządzenie okazało się bardzo popularne, i wkrótce po wynalezieniu zostało wprowadzone do produkcji na masową skalę. Dziś urządzenie zostało zapomniane, jednak ciekawą obserwacją podzielili się autorzy artykułu, z którego pochodzi część niniejszych informacji. Mianowicie dziś świat zatoczył koło, ponieważ w dobie internetu możemy obserwować niesłabnącą popularność gifów czy filtrów tj. boomerang. Warto więc pamiętać, że idea prostych, zapętlonych sekwencji powstała już w czasach wiktoriańskich, jednak przyjmowała formę bardziej wyrafinowaną.

 

God Save The Queen Queen Elizabeth GIF - GodSaveTheQueen QueenElizabeth GIFs

Źródła:

www.mygns.ca/explore-gns/news/news-post/~post/what-is-a-phenakistoscope-20171019

www.publicdomainreview.org/collections/phenakistoscopes-1833/