Inny sposób liczenia czasu – Aletrnatywne kalendarze
Czy istnieje alternatywny sposób liczenia mijającego czasu? W artykule zobaczysz kilka koncepcji potwierdzające tę tezę.

W historii ludzkości posiadaliśmy już różne koncepcje miary czasu. Majowie na przykład już w IV tysiącleciu p.n.e. stworzyli kalendarz, który dzielił rok na 365 dni i 18 miesięcy po 20 dni i 5 dni dodatkowych. Kalendarz juliański, który poprzedzał aktualnie najczęściej wykorzystywany na świecie kalendarz gregoriański został wprowadzony 46 r. p.n.e. przez Juliusza Cezara i dzielił rok 12 miesięcy oraz 365 dni.
Kalendarz gregoriański natomiast wprowadzony w 1582 okazał się być najbardziej uniwersalny, natomiast jako ciekawostkę zaznaczę, że jego wprowadzenie trwało ponad 300 lat!
Nie chciałem dziś jednak rozprawiać o historii kalendarza, a zainspirować innymi, ciekawymi podejściami do mierzenia czasu.
Time Stripe

Ciekawą koncepcja, oczywiście bardziej lifestylową jest projekt Time Stripe mierzący czas, który pozostał człowiekowi do końca jego życia, uwzględniając średnią długość życia. Jest to narzędzie być może nieco mroczne, kojarzące się z przemijaniem, śmiercią itd. Jednak sama idea podejścia do kalendarza w zupełnie inny sposób niż ten ogólnoprzyjęty zwróciła moją uwagę.
Każdy pewnością niejednokrotnie zastanawiał się (jeśli nie-zachęcam) jak wiele czasu marnuje na prokrastynację tj. sprawdzanie Facebooka czy Instagrama. Jednak aby nie przedłużać, poniżej przedstawiam film prezentujący Time Stripe:
O-Calendar

Według autorów, „koło jest idealnym symbolem do wizualizacji czasu, ponieważ zdecydowanie definiujemy czas poprzez cykliczny ruch ziemi, słońca i księżyca.”
Keldnarz ◯ oznacza orbitę słoneczną Ziemi i dzieli miesiące i dni reprezentując obrót ziemi wokół własnej osi. Dodatkowo zostały zaznaczone interesujące zjawiska astronomiczne i przesilenia.
Źródła:
https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/kalendarz-Majow;4008640.html
https://www.timeanddate.com/calendar/julian-gregorian-switch.html
https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/kalendarz-gregorianski;3919191.html
https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/kalendarz-julianski;3919192.html
https://www.britannica.com/science/calendar
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1631068302000738
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,10077
https://www.creativebloq.com/news/terrifying-infographic udt