Czym są kursy Online?

MOOCS czyli Massive Open Online Courses z roku na rok zyskują na popularności niemalże na całym świecie. Materiały często są przygotowywane przez renomowane uczelnie tj. Harvard czy MIT. Nierzadko najlepsze kursy online są udostępnione za darmo lub za niewielką opłatą w stosunku do prezentowanej wiedzy.

Wiele narzędzi tj. udemy czy edx, oprócz kursu udostępniają przestrzeń, która umożliwia networking z pozostałymi uczestnikami czy wykładowcami.

Niewątpliwym atutem są kursy weekendowe, tzn. niejako wymuszające na uczestniku regularność, ponieważ każdy kolejny 'week' uruchamiany jest po zakończeniu poprzedniego. Poniżej przedstawiam według mnie najlepsze kursy online oraz najbardziej wartościowych przestrzeni edukacyjnych:

 

Najlepsze kursy online – 8 narzędzi do nauki online:

 1. edX

  edX oferuje właściwie kursy z każdej dziedziny, począwszy od języków, przez architekturę, biologię, medycynę, programowanie czy fizykę. Kursy mogą okazać się doskonałym uzupełnieniem wiadomości dla studentów lub początkiem miejscem doskonalenia nowych umiejętności.

  Platformę uruchomił Massachusetts Institute of Technology i Harvard University, prezentując wiedzę akademicką, zatem znajdują się w niej naprawdę solidnie przygotowane materiały.

 2. Coursera

  Podobnie jak edX jest to platforma utworzona przez Andrew Ng oraz Daphne Koller z Uniwersytetu Stanforda. Coursera oferuje kursy prowadzone przez uniwersytety i instytuty naukowe z całego świata, zatem jakość materiału jest naprawdę solidna. Obok edX uważam ten projekt za najbardziej wartościowy.

 3. Futurelearn

  Mniej popularne od coursera oraz edX narzędzie stworzone przez The Open University – brytyjski uniwersytet oparty na nauczaniu na odległość, utworzony i finansowany przez rząd Wielkiej Brytanii.

 4. Udacity

  Udacity oferuje głównie kursy z dziedziny data science, programowania oraz biznesu. Jednak przeważają tu kursy dla osób szczególnie zainteresowanych kierunkami związanymi z informatyką.

 5. Udemy

  Platforma swoją ofertą przypominająca edX, jednak tworzona przez 'prywatnych' twórców. Znajdują się tu zarówno bardzo dobre kursy, jak i bardzo przeciętne. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na ilość opinii. Udemy często oferuje promocje na różnego rodzaju kursy, zatem warto śledzić.

 6. Lynda

  Lynda to zakupiona przez linkedin platforma skupiająca się głównie na kursach z dziedziny biznesu, projektowania oraz programowania. Przeważają tu jednak kursy z dziedziny biznesu, marketingu finansów itd.

 7. Interaction Design Foundation

  Platforma skierowana głównie dla osób zajmujących się User Experience oraz projektujących intefrejsy użytkowników. Jest to największe tego rodzaju miejsce dostępne w sieci oferujące kursy na bardzo wysokim poziomie.

 8. Khan Academy

  Platforma Edukacyjna non-profit założona w 2006 roku przez absolwenta Massachusetts Institute of Technology. Znajdziesz tu m.in. kursy dotyczące programowania, przedsiębiorczości czy historii sztuki.