Wolne wczytywanie strony internetowej – skutki

Niezależnie od tego, czy prowadzisz sklep internetowy, czy witrynę firmy, wolne wczytywanie strony internetowej ostatecznie wpływa m.in. na wyższy współczynnik odrzuceń oraz niższą konwersję. Co to wszystko oznacza dla Ciebie i Twojej witryny?

Wysokie współczynniki odrzuceń to innymi słowy wejście użytkownika i odwiedzenie pojedynczej strony witryny, a następnie rezygnację z sesji bez przeglądania kolejnych stron. Często ma na to oczywiście sama treść podstrony, jednak często dotyczy to także szybkości.

Wyobraźmy sobie osobę, która szuka sklepu internetowego w celu zakupienia butów. Klika w link i widzi czarną stronę, bez żadnych dodatkowych informacji. Dopiero po 10 – 15, a czasem nawet 20 sekundach otrzymuje treść. Jak myślisz – jak wielu użytkowników będzie czekać 20 sekund na otrzymanie informacji o najnowszej promocji w Twoim sklepie?

Często taka sytuacja powoduje rezygnacje z przeglądania witryny i skutkuje przejściem do firmy konkurencyjnej. Dziś pokażę kilka narzędzi, które odpowiedzą na pytanie jak sprawdzić wydajność strony internetowej?

Jak sprawdzić wydajność strony internetowej?

Jak Pinterest zwiększył wydajność o 60%?

Dobrym przykładem jest Pinterest, który w 2015 r. Przeprowadził eksperyment, który poprawił wydajność strony docelowej o 60%, co w zamian zwiększyło współczynnik konwersji rejestracji na mobile o 40%. Wyniki testów zachęciły zespół inżynierów do przebudowania stron internetowych pod kątem wydajności, a ostateczne wyniki mówią same za siebie:

  • Skrócenie czasu oczekiwania o 40%, czas przypięcia elementu do listy (uczę się czegoś każdego dnia!).
  • 15% wzrost współczynnika konwersji rejestracji.
  • 15% wzrost ruchu SEO (niezły bonus uboczny!).

 

Jak sprawdzić wydajność strony internetowej?

Web Page Test

Jest kilka rekomendowanych przeze mnie narzędzi pomagających zdiagnozować witrynę. Pierwszym jest mój ulubiony Web Page Test, który prezentuje nam bardzo szczegółowy raport tego, który komponent powoduje długie wczytywanie się strony. Na podstawie takiego raportu programista lub web deweloper może skutecznie zoptymalizować witrynę. Zobacz więcej na: webpagetest.org

 

GT Metrix

Drugie narzędzie to gtmetrix, które w swojej funkcjonalności jest zbliżone do webpagetest, jednak oferuje nam szereg rekomendacji, które możemy wykonać, aby zoptymalizować określone komponenty. Zobacz więcej na: gtmetrix.com

 

Jak sprawdzić wydajność strony internetowej z Google Lighthouse – Chrome

Trzecie narzędzie to stosunkowo nowy twór od google, który można wykorzystywać bezpośrednio w Chrome – lighthouse. Działa analogicznie do powyższych narzędzi, jednak dla mnie oferuje za mało szczegółowych danych oraz sama ich prezentacja jest dla mnie mało intuicyjna. Jednak znam wielu zwolenników tego rozwiązania, stąd też polecam. Zobacz więcej na: developers.google.com/web/tools/lighthouse

Twoja strona ma niską wydajność? Jak sprawdzić wydajność strony internetowej? Chętnie pomożemy: Poprawa wydajności strony internetowej.

 

Źródła:

https://blog.applicationperformance.com/does-web-performance-matter

https://www.creativebloq.com/features/how-the-bbc-builds-websites-that-scale