Kino od lat jest dla mnie istotnym nośnikiem inspirujących historii, emocji czy dźwięku. Postanowiłem w kategorii 'inspirujące postacie' kompletować wpisy, które zawierają osoby, które z jakiegoś powodu uznałem za inspirujące i które w pewnym stopniu wpłynęły na mój światopogląd czy pracę zawodową. Kilka lat temu, gdy pojawił się serial Vinyl w reżyserii Martina Scorsese, miałem ogromny niedosyt twórczości tego reżysera i eksplorowałem jego twórczość jedną po drugiej, od najstarszych do obecnych produkcji.

Trafiłem na interesujący film familijny pt. Hugo z 2011, który w barwny sposób prezentuje inną, równie inspirującą do Scorsese postać, jaką jest Georges Méliès – geniusz w najczystszej formie, początkowo iluzjonista, następnie reżyser, twórca filmów fabularnych i aktor.

Méliès urodził się w Paryżu w 1861 r. Początkowo trudnił się w iluzji oraz był kierownikiem, oraz dyrektorem  w Théâtre Robert-Houdin. Podczas pokazu braci Lumière w 1895 r. przebywał on na widowni i dostrzegł zupełnie inne wykorzystanie ich wynalazku. Bracia Lumière wykorzystywali głównie kinetoskop do nagrywania prostych scen z życia. Natomiast George zauważył w filmie potencjał połączenia swoich umiejętności z technologią oraz stworzenie zupełnie nowej jakości.

Dokonał więc zakupu kamery, zbudował studio pod Paryżem, a następnie zaczął się zajmować pisaniem scenariuszy, tworzeniem scenografii oraz zaangażował jako pierwszy w historii aktorów do nagrywania opowieści. Odkrył i wykorzystał podstawowe sztuczki: zatrzymanie ruchu, zwolnione tempo, rozpuszczanie, zanikanie, nakładanie oraz podwójną ekspozycję.

Nie istnieje konkretna liczba produkcji, które zrealizował. Jednak według źródeł są to ilości przekraczające 400, lub nawet 500.  Wykorzystanie iluzji pozwoliło mu na bycie innowatorem w niemalże każdym obszarze, od tworzenia surrealistycznych scenografii w Le Voyage dans la lune (1902; Podróż na Księżyc), wykorzystując cięcia i przenikania w Le Manoir du diable (1896; Nawiedzony zamek) czy nawet tworząc  kolorowe produkcje jak Les Quat’Cents Farces du diable (1906; Wesołe figle szatana).

Przykładowa twórczość artysty

Le Voyage dans la Lune (1902)

Le Manoir du diable (1896; Nawiedzony zamek)

Les Quat’Cents Farces du diable (1906; Wesołe figle szatana)

Źródła:
https://www.britannica.com/biography/Georges-Melies