Znalezione obrazy dla zapytania Adaptive design

 

Responsive design, choć wiele lat temu był terminem enigmatycznym dziś przeciętny użytkownik internetu jest w stanie go wytłumaczyć. Według W3schools Responsive Web Design polega na wykorzystaniu HTML i CSS do automatycznej zmiany rozmiaru, ukrywania, zmniejszania lub powiększania strony internetowej, aby wyglądała dobrze na wszystkich urządzeniach (komputerach stacjonarnych, tabletach i telefonach).

RWD dziś uchodzi za standard. Oczywiście nie zawsze jest to jedyna strategia. Podstawowym celem Responsive Web Design jest zapewnienie użytkownikom optymalnych wrażeń wizualnych podczas korzystania z interfejsu. Często dzięki projektom opartych na tzw. siatkach (gridach), możliwe jest w łatwy sposób dostosowywanie szkieletu (layoutu) do wielkości ekranu. Innymi słowy – treść znajdująca się na stronie internetowej lub aplikacji ma być czytelna dla odwiedzającego dzięki dostosowaniu rozmiaru strony na wszystkich urządzeniach.

Adaptive design

AWD ma na celu zapewnienie jak najlepszych wrażeń z oglądania na określonym urządzeniu, takim jak laptop, komputer, telefon, tablet itp. Strategia ta dostarcza dedykowane widoki dla każdego urządzenia z osobna.

W przeciwieństwie do RWD, w którym layout dostosowuje się do ekranu, dostarczająć tą samą treść, Adaptive Design może zupełnie różnić się w wersji mobilnej w stosunku do wersji desktopowej.

Responsive Design

Responsive Web Design (RWD) to podejście do projektowania stron internetowych, które sprawia, że ​​strony internetowe są dobrze renderowane na różnych urządzeniach i oknach lub rozmiarach ekranu.

Mówiąc prostymi słowami, można powiedzieć, że RWD to rodzaj projektowania stron internetowych, który można dostosować do typu urządzenia, takiego jak laptop, telefon komórkowy, tablet, komputer itp. RWD ma zapewnić użytkownikom optymalne wrażenia podczas oglądania, ponieważ układ może dostosuj minimalny rozmiar, panoramowanie i przewijanie.

Powodem tej elastyczności jest siatka płynów używana do tworzenia tego układu, która umożliwia pracę projektu niezależnie od rozmiaru ekranu. RWD można porównać ze scenariuszem, w którym występuje jedna kulka, która kurczy się i rośnie zgodnie z różnymi obręczami.

 

Adaptive design vs Responsive design

Adaptacyjna konstrukcja wykorzystuje serię statycznych układów opartych na punktach przerwania tzw. Breakpoint’ów. Możesz na przykład zaprojektować stronę internetową w trzech różnych rozmiarach: 320 dla telefonów komórkowych, 760 pikseli dla tabletów i 960 dla przeglądarek komputerowych. Pliki adaptacyjne nie odpowiadają po załadowaniu. Responsive to miejsce, w którym projekt reaguje, dostosowując okno przeglądarki. Wykrywa urządzenie i wywołuje odpowiedni rozmiar układu do wyświetlenia.

Responsive Design może zapewnić użytkownikowi optymalne wrażenia niezależnie od urządzenia, na którym ogląda projekt. Pozwala również na optymalizację jednego projektu dla więcej niż jednego środowiska. Możesz jednak mieć mniejszą kontrolę nad tym, jak wszystko wygląda, jeśli bierzesz płynne podejście, używając skalowania opartego na procentach. W takim przypadku zapytania o media nadal otwierają zakres możliwości układu, jak wspomniano wcześniej.

Poniżej znajdują się punkty wyróżnione przez najlepszych programistów aplikacji mobilnych, które wyróżniają dwa popularne wzorce projektowe:

Responsive Design Adaptive Design
Jeden projekt dla wielu urządzeń i platform. Wiele projektów dla wielu urządzeń i platform.
Bardziej przyjazne dla użytkownika układy projektowe, ale wolniejsze pod względem czasu ładowania. Mniej przyjazne dla użytkownika układy projektowe, ale krótszy czas ładowania.
Używa media queries CSS do zmiany typu wyświetlania, szerokości, wysokości itp. Wykorzystuje statyczne układy, aby oferować dostosowane rozwiązania oparte na 'brakpointach'.
Zapewnia bezproblemową obsługę, ponieważ natychmiast reaguje na wymiary urządzenia. Automatycznie dostosowuje się i renderuje poprawnie do rozmiaru ekranu, niezależnie od platformy lub urządzenia.
Bardziej spójny i spójny oferuje funkcjonalność, w której jeden projekt pasuje do wszystkich urządzeń i rozmiarów. Zapewnia nowoczesną obsługę dzięki kontekstowej wydajności i użyteczności.

Obecnie większość transakcji i sesji odbywa się wyłącznie z wykorzystaniem smartphone. Posiadanie witryny przyjaznej dla urządzeń mobilnych jest dziś standardem, a wręcz wymogiem, ponieważ ma ono wpływ na pozycję w wyszukiwarce google.

Więcej niż tylko dobre projektowanie reagujące na układ również przyczynia się do stworzenia bardziej spójnej i konsekwentnej obecności marki w Internecie. Posiadanie jednej strony internetowej dla kilku urządzeń i wymiarów prowadzi do obniżenia kosztów rozwoju i konserwacji. Nie tylko przyniesie korzyści finansowe w dłuższej perspektywie, ale także pomoże poprawić organiczny współczynnik konwersji lub sprzedaży, co przeważnie jest celem końcowym.

Responsywne projektowanie jest „tradycyjnym” wyborem i pozostaje najpopularniejszym podejściem projektowym wśród twórców aplikacji mobilnych i webowych. Jednak projektowanie adaptacyjne jest również dobrą opcją dla inwestycji o wysokim budżecie oraz bardziej skomplikowanych układach. Wybór danej opcji zależy w dużej mierze od zakresu, budżetu oraz celu projektu.

Źródła:
https://www.amarinfotech.com/responsive-vs-adaptive-web-design.html
https://www.responsiveinboundmarketing.com/blog/responsive-vs.-adaptive-design-the-benefits-of-each

The Difference Between Responsive and Adaptive Design

Media Queries for Standard Devices