Co to jest brandbook aka podstawowa księga znaku?
Słyszałeś o książkach o marce, ale nadal nie wiesz, od czego zacząć tworzenie własnych? A może zastanawiasz się, czy w ogóle warto go mieć i czy naprawdę może wnieść wartość dla Twojej firmy? W tym artykule omówimy wszystkie niezbędne elementy udanego podręcznika marki i omówimy, jak stworzyć i zaprojektować księgę […]

Słyszałeś o książkach o marce, ale nadal nie wiesz, od czego zacząć tworzenie własnych? A może zastanawiasz się, czy w ogóle warto go mieć i czy naprawdę może wnieść wartość dla Twojej firmy?
W tym artykule omówimy wszystkie niezbędne elementy udanego podręcznika marki i omówimy, jak stworzyć i zaprojektować księgę marki (brand book), w tym funkcje, takie jak paleta kolorów i logo, a także elementy komunikacyjne i informacyjne, które skupiają się wokół tożsamość marki i głos. Aby dać Ci najlepszą ilustrację tego, jak należy je wykonać, umieściliśmy najbardziej godne uwagi przykłady od gigantycznych światowych firm, a także mniejszych marek, które zrobiły to najlepiej.
Co to Księga Znaku?
Krótko mówiąc, księga znaku (brand book) stanowi zarys misji, wizerunku i podstawowych wartości marki. Przede wszystkim jest to sama tożsamość marki, schemat DNA z warstwami po warstwach detali, od bardziej ogólnych – takich jak cel marki – do bardziej skomplikowanych niuansów, takich jak szczegóły dotyczące kolorów i krojów pisma.
Po połączeniu wszystkich tych elementów powstaje obszerny podręcznik marki, który zapewnia pracownikom i klientom jasną wizję firmy i jej produktu. Każda znana marka ma książkę marki, od Apple, przez Google, po Coca-Cola, ale nawet mniejsze marki czerpią z tego korzyści.
Przykładowe obszary, które obejmuje księga znaku
- Nazwa handlowa
- Typografia (kroje pisma)
- Logo marki, jego odmiany
- Ikony
- Kolorystyka
- Akcydensy tj. wizytówki, teczki firmowe, ulotki, napisy, flagi, koperty, stopki mailowe i inne,
- Obrazy, które odzwierciedlają markę i podają przykłady, jakie obrazy można wykorzystać w strategii marketingowej marki
- Język marki i styl komunikacji (na przykład formalny lub nieformalny, odwołujący się do emocji publiczności lub chłodny i wycofany).
Dla kogo?
Większość wytycznych dotyczących marki opracowywanych jest dla pracowników, przedstawicieli firmy oraz wykonawców, którzy wykorzystują materiały marki, aby zapewnić spójną prezentację firmy.
Czy Twoja marka potrzebuje księgi marki?
To zależy. Jest to oczywiście rekomendowana, dobra praktyka, aby tworząc nową markę zacząć od księgi znaku. Gwarantuje to wówczas spójność wykorzystywania krojów pisma, kolorów czy logo. Wyobraź sobie sytuację, w której każdy podwykonawca używa kolorów odbiegających od właściwych, zniekształca logo itd.
Co więcej, problem zaczyna się, jeżeli takie sytuacje zdarzają się na nośnikach trwałych np. napis na budynku firmy.
Księga znaku pomoże utrzymać porządek i spójność.
Przykładowe brandbooki / księgi znaków: