Design

Co to jest Userflow i dlaczego jest to ważny krok projektowania UX?

Czas czytania: 2 min

Co to jest userflow?

Userflow (Przepływ użytkowników) opisuje kroki podejmowane przez użytkowników w celu uzyskania dostępu do funkcji lub wykonania konkretnego zadania w aplikacji.

Każde kliknięcie, przeciągnięcie lub przeciągnięcie jest częścią przepływu użytkownika. Nie ma znaczenia, czy jest to strona internetowa, aplikacja mobilna czy serwis np. dla banku. Każdy produkt, który w końcowym rezultacie dostarcza możliwość interakcji z użytkownikiem, finalnie posiada swoje unikalne Userflow.

co to jest userflow?

Nawet w prostych aplikacjach przepływ jest ważną częścią interfejsu użytkownika. Tworzenie aplikacji mobilnych lub webowych jest często złożonym działaniem równoważącym funkcjonalność i użyteczność. Z jednej strony chcemy, aby użytkownicy mogli łatwo uzyskać dostęp do najważniejszych funkcji aplikacji bez dodatkowych kroków.

Z drugiej strony aplikacja posiada ogromną ilość treści oraz funkcjonalności, które należy w odpowiedni sposób opakować, aby finalnie produkt był funkcjonalny.

Analiza procesu na wczesnym etapie projektu

Co to jest Userflow jakie pełni funkcje? Przede wszystkim narzędzie koncentruje się na ścieżce, którą wykonuje użytkownik. Ułatwia sprawdzenie, czy wszystkie procesy począwszy od wejścia w interakcję z aplikacją, aż do założonego celu, np. rejestracji nowego konta zostały spełnione.

Dają one możliwość wizualizacji całości, często skomplikowanego projektu dla całego zespołu. Dzięki temu cele oraz poszczególne funkcjonalności stają się zrozumiałe dla wszystkich interesariuszy np., managerów, zespołu deweloperskiego, projektantów itd.  Osobiście wykorzystuję to narzędzie od początku oraz w trakcie trwania projektu, aktualizując je wraz z zmieniającymi się funkcjonalnościami.

Interdyscyplinarny charakter tego narzędzia ułatwia pracę podczas prowadzenia lub rozwoju projektu. Już we wczesnym etapie dyskutując na temat konkretnej ścieżki użytkownika w zespole, istnieje duże prawdopodobieństwo zauważenia elementów, które mogą okazać się istotne/trudne/niemożliwe do wdrożenia.

Dlaczego warto rozpocząć projektowanie od Userflow?

  • Mniejsze ryzyko popełnienia błędu w postaci ‚luk’ ścieżki użytkownika oraz niezakończonych procesów,
  • Wizualizacja pełnej ścieżki użytkownika,
  • Możliwość tworzenia założeń / tez pomocnych przy dalszym rozwoju produktu np. w jakich miejscach użytkowanie aplikacji może być trudne lub w jakim miejscu konwersja może ulegać zmianie,
  • Możliwość porównania alternatywnych rozwiązań,
  • Wprowadzenie zmian oraz zarządzanie produktem jest łatwiejsze oraz bardziej przemyślane, co redukuje szanse powstania błędów oraz zmian na etapie developmentu,
  • Przejrzyste zobrazowanie architektury projektu, zrozumienie oraz narzędzie do pracy,
  • Userflow jest podstawą do utworzenia prototypu Lo-Fi lub Hi-Fi naszej aplikacji. Umożliwia tym samym skupienie się na konkretnych ekranach oraz funkcjonalnościach w skali mikro, a nie flow użytkownika w skali makro.

Przykładowe Userflow aplikacji Web:

userflow

Zobacz także: O czym należy pamiętać tworząc aplikację mobilną lub stronę internetową?
 

Źródła:

  1. https://blog.proto.io/user-flow-top-design-priority/
  2. https://blog.overflow.io/user-flows-in-the-design-process-41e6dee6d0a
  3. https://pl.pinterest.com/pin/464011567854608559/

Dodaj komentarz